Profesiju darbnīca

3. aprīlī Sīļukalna pamatskolā viesojās pieredzes bagāta, augsta līmeņa profesionāle, pavāre Ināra Liepiņa, kas ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros vadīja profesiju darbnīcu “Pielaiko pavāra profesiju!”. Pasākuma laikā 7. – 9. kl. skolēniem tika atklātas dažādas pavāra profesijas ikdienas, darba vides un specifikas īpatnības, kas ir darbs ar dažādām iekārtām, instrumentiem, pārtikas produktiem, kuru apstrādē un pārstrādē ir jāievēro īpaši noteikumi, kā arī tas, ka ļoti svarīgs pavāra profesijas atribūts ir forma. Interesentiem tika dota iespēja to pielaikot, iemēģināt savu roku, darbojoties praktiski un apkalpojot savus skolas biedrus. Pavāre sniedza dažādus paraugdemonstrējumus, kuru laikā tika atklāti vairāki veiksmīgas ēdienu pagatavošanas noslēpumi un vienkārši knifi, ko parasti ikdienā nezinām un neizmatojam.Veicot paraugdemonstrējumus un ik pa laikam iesaistot arī skolēnus praktiskā darbībā, pamazām tika noskaidrots, kādas zināšanas (jāprot ne tikai pagatavot garšīgs, skaists un drošs ēdiens, bet jāzina arī fizika, ķīmija, matemātika), prasmes (ne tikai profesionālās, bet arī komunikatīvās un sadarbības prasmes, labas garšas sajūtas), personības un rakstura īpašības (fiziskā izturība, mērķtiecība, radošums u.c.) nepieciešamas veiksmīgam pavāram. Pasākuma laikā skolēniem tika dota iespēja “pielaikot” arī pavāram ļoti tuvās bārmeņa (pagatavojot garšīgu un veselīgu kokteili) un viesmīļa profesijas.Tā paralēli aktīvi darbojoties un sarunājoties, tika atklātas ļoti daudzas pavāra profesijas nianses, pagatavoti un degustēti dažādi ēdieni (uzkodas, deserti, dzērieni), kā arī izzinātas iespējas gan iegūt pavāra izglītību, gan karjeras veidošanas un izaugsmes iespējas.

Lolita Šmukste,pedagogs-karjeras konsultants